Manualna terapija, občasno imenovana tudi manipulativna terapija, je pomemben del fizioterapije. Za razliko od klasičnih fizikalnih terapij, kjer se pri obravnavi tkiva uporabljajo fizikalne učinkovine (toplota, električni tok, magnetno valovanje, itd.) gre pri manualni terapiji za bazično fizioterapevtsko tehniko, ki zahteva uporabo rok (»hands on«) terapevta. Izurjeni terapevti poznajo različne prijeme manupulacije tkiv s katerimi prispevajo k zmanjšanju bolečine in izboljšanju mobilnosti mišic, fascij, sklepov in živcev.
Pogosto je manualna terapija za pacienta precej naporna in boleča izkušnja, vendar zagotavlja dobre rezultate in ponuja dobre možnosti zdravljenja različnih bolezenskih stanj in težav s skeletom. Pomaga tako pri konzervativnih zdravljenjih, kot tudi pri predoperativnih in pooperativnih terapijah.
Manualna terapija ugodno vpliva na modulacijo bolečine, povečuje mobilnost in gibljivost sklepov, pomaga pri celjenju tkiv, izboljšuje stabilnost in raztegljivost tkiva, zmanjšuje vnetje mehkih tkiv, zmanjšuje mišično tenzijo, sproža relaksacijo in omogoča pričetek gibanja in terapevtske vadbe.
Običajno terapevti manualno terapijo kombinirajo z drugimi modalnostmi fizioterapije, tako fizikalnimi kot rehabilitacijskimi, predvsem pa vadbo. V kolikor terapevt tkiva primerno obravnava, bo napetost popustila, vendar pa brez dolgoročne vadbe in mišične aktivacije stanje običajno recidivira (se pojavi nazaj). V tem kontekstu v Lagunamed, centru zdravja in lepote, delujemo tudi na področju kineziologije, torej terapevtske vadbe, ki nato v sklopu celostne obravnave pacientom zagotavlja dobre dolgoročne rezultate.